- Org.nr.
- 947 895 788
- Telefon
- 38 13 79 00
- Hovedeier
- Byggma ASA, 100 %
Driftsresultat4 685 0301,7 % margin
EBITDA9 834 347før av- og nedskrivninger
Årsresultat1 460 3020,5 % margin
Egenkapital31 792 42929,6 % av eiendelene
ULDAL AS er et aksjeselskap innen produksjon av dører og vinduer i tre, stiftet 1988.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 947 895 788
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 13.10.2026
- Stiftet
- 10.02.1988
- Registrert
- 12.03.1995
- Adresse
- Ikke oppgitt
- Telefon
- 38 13 79 00
- Postadresse
- Postboks 98
- Kommune
- Birkenes
- Aksjekapital
- 10 480 000
- Ansatte
- 133
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- ULDAL AS874 107 492 · BIRKENES140 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drive trevarefabrikk og hva dermed står i for- bindelse, herunder å delta i andre selskaper.
Tidligere navn
- Uldals Trevarefabrikk AS12.03.1995 til 18.07.2000
- ULDAL VINDUER OG DØRER AS18.07.2000 til 11.12.2004
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 281 703 825 | 253 621 354 | 279 859 469 | 291 022 320 | 228 916 838 |
| Annen driftsinntekt | 4 131 | 77 449 | - | 178 400 | 19 125 |
| Sum driftsinntekter | 281 707 956 | 253 698 803 | 279 859 469 | 291 200 720 | 228 935 963 |
| Endring i beholdning av varer under tilvirkning og ferdig tilvirkede varer | −5 196 214 | 521 583 | 925 935 | 488 402 | 1 739 781 |
| Varekostnad | 127 710 121 | 116 656 170 | 133 184 752 | 132 909 495 | 97 562 335 |
| Lønnskostnad | 84 863 294 | 78 103 656 | 77 936 730 | 74 516 332 | 68 130 061 |
| Avskrivning | - | 5 739 369 | 5 727 564 | 5 528 592 | 5 814 343 |
| Fraktkostnader | - | 15 980 172 | 16 807 432 | 16 005 350 | 13 385 504 |
| Markedsføringskostnader | - | 11 338 034 | 11 775 844 | 10 367 801 | 10 532 116 |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 5 149 317 | - | - | - | - |
| Annen driftskostnad | 64 496 408 | 34 448 338 | 29 036 833 | 33 953 199 | 21 841 639 |
| Sum driftskostnader | 277 022 926 | 262 787 322 | 275 395 091 | 273 769 171 | 219 005 780 |
| Driftsresultat | 4 685 030 | −9 088 519 | 4 464 378 | 17 431 550 | 9 930 183 |
| Finansinntekt | - | - | - | 3 649 043 | 2 239 246 |
| Annen renteinntekt | 541 250 | 301 532 | 296 656 | - | - |
| Annen finansinntekt | 1 359 803 | 2 376 554 | 2 503 746 | - | - |
| Sum finansinntekter | 1 901 053 | 2 678 086 | 2 800 402 | 3 649 043 | 2 239 246 |
| Finanskostnad | - | - | - | 4 388 607 | 2 471 482 |
| Annen rentekostnad | 1 869 421 | 2 341 995 | 1 731 667 | - | - |
| Annen finanskostnad | 2 714 808 | 2 834 415 | 3 707 667 | - | - |
| Sum finanskostnader | 4 584 229 | 5 176 409 | 5 439 334 | 4 388 607 | 2 471 482 |
| Netto finans | −2 683 176 | −2 498 323 | −2 638 932 | −739 564 | −232 236 |
| Resultat før skatt | 2 001 854 | −11 586 842 | 1 825 446 | 16 691 986 | 9 697 947 |
| Skattekostnad | 541 552 | −2 490 230 | 462 368 | 3 677 980 | 2 360 447 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | 13 014 006 | 7 337 500 |
| Årsresultat | 1 460 302 | −9 096 612 | 1 363 078 | 13 014 006 | 7 337 500 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | −9 096 612 | 1 363 078 | 13 014 006 | 7 337 500 |
| Totalresultat | - | −9 096 612 | 1 363 078 | 13 014 006 | 7 337 500 |
| Konsernbidrag | - | −7 909 771 | 2 310 952 | 12 720 167 | 6 473 885 |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | - | 293 839 | 863 615 |
| Overført fra annen egenkapital | - | −1 186 841 | −947 874 | - | - |
| Avgitt konsernbidrag | 2 410 904 | - | - | - | - |
| Overføringer til/fra annen egenkapital | −950 601 | - | - | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 1 460 303 | −9 096 612 | 1 363 078 | 13 014 006 | 7 337 500 |
| Maskiner og anlegg | 31 125 906 | 31 186 054 | 36 031 725 | 38 263 116 | 41 015 822 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontor | - | 584 074 | 332 612 | 489 754 | 224 655 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner og lignende | 451 683 | - | - | - | - |
| Sum varige driftsmidler | 31 577 589 | 31 770 128 | 36 364 337 | 38 752 870 | 41 240 477 |
| Investeringer i aksjer og andeler | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
| Sum anleggsmidler | 31 582 589 | 31 775 128 | 36 369 337 | 38 775 734 | 41 296 091 |
| Varer | 25 146 198 | - | - | - | - |
| Sum varer | 25 146 198 | 18 498 717 | 21 555 327 | 21 949 654 | 21 103 208 |
| Kundefordringer | 276 507 | 70 290 187 | 63 776 784 | 69 087 124 | 53 175 692 |
| Kundefordringer konsernselskap | - | 179 974 | 108 966 | 872 629 | 308 302 |
| Andre kortsiktige fordringer | - | 538 703 | 1 882 423 | 1 964 846 | 1 179 170 |
| Andre fordringer | 1 348 117 | - | - | - | - |
| Konsernfordringer | 46 390 618 | 10 140 732 | - | 979 921 | 1 467 874 |
| Sum fordringer | 48 015 242 | 81 149 596 | 65 768 173 | 72 904 520 | 56 131 038 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | 2 432 402 | 2 357 901 | 3 098 764 | 2 971 732 |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 2 777 396 | - | - | - | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 2 777 396 | 2 432 402 | 2 357 901 | 3 098 764 | 2 971 732 |
| Sum omløpsmidler | 75 938 836 | 102 080 715 | 89 681 401 | 97 952 937 | 80 205 977 |
| Sum eiendeler | 107 521 425 | 133 855 843 | 126 050 738 | 136 728 672 | 121 502 069 |
| Forskning, utvikling, konsesjoner, goodwill o.1. | - | - | - | 17 864 | 50 614 |
| Sum immaterielle eiendeler | - | - | - | 17 864 | 50 614 |
| Selskapskapital | 10 480 000 | - | - | - | - |
| Annen innskutt egenkapital | 19 894 518 | 19 894 518 | 19 894 518 | 19 894 518 | 19 894 518 |
| Sum innskutt egenkapital | 30 374 518 | 30 374 518 | 30 374 518 | 30 374 518 | 30 374 518 |
| Annen egenkapital | 1 417 911 | 2 368 513 | 3 555 354 | 4 503 229 | 4 209 390 |
| Sum opptjent egenkapital | 1 417 911 | 2 368 513 | 3 555 354 | 4 503 229 | 4 209 390 |
| Sum egenkapital | 31 792 429 | 32 743 031 | 33 929 872 | 34 877 746 | 34 583 907 |
| Utsatt skatt | 2 295 869 | 2 434 315 | 2 693 584 | 2 883 023 | 2 792 783 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 2 295 869 | 2 434 315 | 2 693 584 | 2 883 023 | 2 792 783 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 3 125 000 | 5 625 000 | 8 125 000 | 10 625 000 | 13 125 000 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 3 125 000 | 5 625 000 | 8 125 000 | 10 625 000 | 13 125 000 |
| Sum langsiktig gjeld | 5 420 869 | 8 059 315 | 10 818 584 | 13 508 023 | 15 917 783 |
| Leverandørgjeld | 3 521 111 | 33 201 956 | 35 162 503 | 37 400 469 | 26 542 312 |
| Skyldige offentlige avgifter | 11 165 493 | 13 238 281 | 10 793 941 | 12 825 500 | 10 310 817 |
| Kortsiktig gjeld konsernselskap | - | 35 683 645 | 24 814 030 | 28 108 782 | 22 511 860 |
| Kortsiktig konserngjeld | 44 521 566 | - | - | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 11 099 957 | 10 929 614 | 10 531 808 | 10 008 151 | 11 635 390 |
| Sum kortsiktig gjeld | 70 308 127 | 93 053 497 | 81 302 282 | 88 342 902 | 71 000 379 |
| Sum gjeld | 75 728 996 | 101 112 812 | 92 120 866 | 101 850 925 | 86 918 162 |
| Sum egenkapital og gjeld | 107 521 425 | 133 855 843 | 126 050 738 | 136 728 672 | 121 502 069 |
| aksjer å kr 10) | - | 10 480 000 | 10 480 000 | 10 480 000 | 10 480 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,08▼ | 1,10 | 1,10 | 1,11 | 1,13 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 2,38▼ | 3,09 | 2,72 | 2,92 | 2,51 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 5,5 %▲ | −4,9 % | 5,5 % | 16,3 % | 10,0 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 1,7 %▲ | −3,6 % | 1,6 % | 6,0 % | 4,3 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 0,5 %▲ | −3,6 % | 0,5 % | 4,5 % | 3,2 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 29,6 %▲ | 24,5 % | 26,9 % | 25,5 % | 28,5 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 2 118 105
- Resultat per ansatt, kroner
- 35 226
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
ULDAL AS1,7 %
281,7 mill. 133 ansatte 2025
−30 %−20−10010
NATRE VINDUER AS−21,8 % 472,9 mill.269 ansatte 2025
GILJE TRE AS1,4 % 543,6 mill.199 ansatte 2025
ULDAL AS1,7 % 281,7 mill.133 ansatte 2025
Nordan AS2,8 % 2 143,3 mill.686 ansatte 2025
−30 %−20−10010
De tre andre er de største selskapene i næringskode 16.250.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Geir Egil Sandve | 1971 |
| Styrets leder | Conrad Lehne Drangsland | 1991 |
| Styremedlem | Dagfinn Eriksen | 1964 |
| Styremedlem | Halvor Coward Olsen | 1962 |
| Styremedlem | Kjetil Askedal | 1975 |
| Styremedlem | Kjell Magne Gundersen | 1964 |
| Styremedlem | Eirin Halvorsen | 1974 |
| Styremedlem | Torunn Mangseth | 1963 |
| Styremedlem | Anna Sophie Lehne Drangsland | 1999 |
| Varamedlem | Kara Iselin Jensen Pedersen | 1992 |
| Varamedlem | Steffen Bergstøl | 1978 |
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS AS987 009 713 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Byggma ASA100,0 %Vennesla · 1 048 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Investor AS
- Byggma ASA74,2 %
- Forestia AS100,0 %
- ANETA LIGHTING AS100,0 %
- Huntonit AS100,0 %
- Byggma Eiendom AS100,0 %
- FORESTIA CARBON SINK AS100,0 %
- Smartpanel AS100,0 %
- MASONITE BEAMS AS100,0 %
- ULDAL AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.