Kort fortalt
Dataprogrammeringstjenester har næringskode 62.100 i Enhetsregisteret, og i Lillestrøm står 306 enheter oppført på den. Det er 1,8 % av de 17 239 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,8 % av alt næringsliv i Lillestrøm. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 10 av 443.
118 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 566,8 mill. kr. Størst er Miinto.no AS med 239 mill. kr, foran DATEK LIGHT CONTROL AS med 44 mill. kr. De ti største står for 76,3 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 171 av enhetene (55,9 %). 9 har meldt inn ansatte, til sammen 71.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 306 | 1,8 % | av 17 239 i næringen |
| Med ansatte | 9 | 2,9 % | av 306 enheter |
| Ansatte til sammen | 71 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 118 | 38,6 % | av 306 enheter |
| Med omsetning i kroner | 118 | 38,6 % | av 306 enheter |
| Omsetning i alt | 566,8 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,4 mill. kr | - | blant 118 med tall |
| Største omsetning | 239 mill. kr | - | Miinto.no AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2022 | - | av 176 med stiftelsesdato |
De 9 største i Lillestrøm
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Miinto.no AS | 895 977 012 | Lillestrøm | 239 mill. kr | - |
| 2 | DATEK LIGHT CONTROL AS | 913 143 051 | Lillestrøm | 44 mill. kr | 18 |
| 3 | Gameopedia AS | 934 018 249 | Lillestrøm | 29,4 mill. kr | 10 |
| 4 | Dincare AS | 999 665 675 | Lillestrøm | 22,3 mill. kr | 8 |
| 5 | Billink AS | 996 528 324 | Lillestrøm | 19,4 mill. kr | 6 |
| 6 | DATEK AS | 944 690 883 | Lillestrøm | 18,9 mill. kr | 6 |
| 7 | Verendus System AS | 924 714 395 | Lillestrøm | 15,6 mill. kr | - |
| 8 | Qsystems Retail AS | 981 164 660 | Lillestrøm | 15,1 mill. kr | 8 |
| 9 | Inselo Gruppen AS | 915 213 200 | Lillestrøm | 14,4 mill. kr | 5 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 62.100
- Kommune
- 3205 Lillestrøm
- Enheter
- 306
- Andel av næringen
- 1,8 %
- Andel av kommunen
- 1,8 %
- Aksjeselskap
- 171
- Med ansatte
- 9
- Ansatte til sammen
- 71
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Lillestrøm
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,4 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 161,9k kr og 4,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,2k kr mot 239 mill. kr. Den største omsetter 174 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av dataprogrammeringstjenester i Lillestrøm.
188 av de 306 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 61,4 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 40 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 118 enheter har levert årsregnskap, 38,6 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bærum med 677, Asker med 457, Nordre Follo med 246, Lørenskog med 130, Ullensaker med 115, Nesodden med 96. Størst i landet er Oslo med 4 824 enheter, mot 306 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 975 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 936 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 892 enheter, andre post- og budtjenester med 479 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2022: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1987, den ferskeste i 2026. 4 av dem er fra før år 2000, 2,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.
102 enheter er stiftet de siste fem årene, 58 % av bestanden. 35 av dem kom til det siste året. 130 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «dataprogrammering»
Selskaper i næringsgruppe 62.1 med annen næringskode som oppgir «dataprogrammering» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange dataprogrammeringstjenester finnes det i Lillestrøm?
306 enheter står oppført med næringskode 62.100, dataprogrammeringstjenester, i Lillestrøm i Enhetsregisteret. Det er 1,8 % av de 17 239 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av dataprogrammeringstjenester i Lillestrøm?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Miinto.no AS med 239 mill. kr, 2. DATEK LIGHT CONTROL AS med 44 mill. kr, 3. Gameopedia AS med 29,4 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 118 enhetene med tall er 1,4 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 161,9k kr og 4,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 174 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Lillestrøm er aksjeselskap, med 171 av 306 enheter. 9 enheter, 2,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 71 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes dataprogrammeringstjenester?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bærum med 677. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 17 239 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Lillestrøm?
Median stiftelsesår er 2022, og 102 av enhetene er stiftet de siste fem årene (58 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1987.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 62.100 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 306 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 62.1 utenfor denne koden skriver «dataprogrammering» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 18.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 188 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (62.1) som skriver ordet «dataprogrammering» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (975), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (936), Utleie av egen eller leid fast eiendom (892), Andre post- og budtjenester (479), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (465), Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy (440).